Historické banské mesto Pukanec

07.03.2025

Pukanec, bývalé slobodné kráľovské banské mesto, leží v južnej časti Štiavnických vrchov v okrese Levice. Jeho bohatá banícka a remeselnícka minulosť a zachovaná historická architektúra dodnes pripomínajú jeho význam v dejinách regiónu.

Prečo navštíviť Pukanec

Nájdete tu hrnčiarskych majstrov, vinohradníkov hospodáriacich na najvyššie položených viniciach na Slovensku, debnára produkujúceho vlastné víno, unikátne slovenské sedliacke jedlo – pukanské párance – a množstvo gazdiniek, ktoré vyrábajú produkty ako džemy zo vzácnej moruše čiernej.

Hrnčiarstvo - Hrnčiarstvo v Pukanci má bohatú históriu, siahajúcu do 16. storočia. Vďaka kvalitnej hline a zručnosti miestnych majstrov sa pukanská keramika stala známou po celom Slovensku aj v zahraničí. V 18. a 19. storočí pracovalo v Pukanci viac ako 40 hrnčiarov, ktorí svoje výrobky predávali na trhoch po celom Slovensku aj v Maďarsku. Pukanská keramika je známa svojou kvalitou, funkčnosťou a estetickou hodnotou. Aj v súčasnosti sa v Pukanci udržiava tradícia hrnčiarstva a návštevníci môžu obdivovať pukanskú keramiku v Hrnčiarskom múzeu Jána Franka.

Vinohradníctvo - Vinohradníctvo v Pukanci má hlboké korene, siahajúce až do stredoveku. Vďaka ideálnym klimatickým podmienkam a úrodnej pôde sa tu pestuje kvalitné hrozno, a to dokonca v najvyššie položených viniciach na Slovensku. Unikátne podzemné pivnice – ľochy – slúžia na uskladnenie a zrenie vína, čím prispievajú k jeho výnimočnej kvalite. V Pukanci pôsobí aj spolok vinohradníkov Ľochári, ktorý umožňuje návštevníkom navštíviť tieto historické pivnice a ochutnať miestne vína.

Pukanské párance - Pukanské párance sú tradičné sedliacke jedlo z Pukanca, ktoré sa pripravuje z múky, vody a soli. Cesto sa ručne "pára" na menšie kúsky a varí sa vo vriacej vode. Párance sa podávajú so zemiakmi, slaninou alebo tvarohom. Toto jednoduché, no sýte jedlo bolo obľúbené najmä medzi drevorubačmi a uhliarmi.

O moruši čiernej - Pukanec je jedinečný výskytom moruše čiernej, ktorá je tu vzácna vďaka ideálnym klimatickým podmienkam a dlhej tradícii pestovania. Tieto stromy sa tu pestujú už po stáročia a ich plody sú známe svojou sladkokyslou chuťou a liečivými účinkami. Pre záujemcov bol vybudovaný náučný chodník "O moruši čiernej", ktorý vedie cez vinohrady a lúky, kde môžu obdivovať staré exempláre a dozvedieť sa viac o ich histórii.

Banská história mesta Pukanec

Prvá písomná zmienka o Pukanci pochádza z roku 1075. V stredoveku bol Pukanec významným banským mestom, kde sa ťažilo striebro a iné drahé kovy. Vďaka svojej baníckej činnosti sa Pukanec stal jedným z deviatich kráľovských banských miest na území dnešného Slovenska. Preto aj dodnes viete nájsť v okolitých lesoch stopy po povrchovej ťažbe. Baníctvo pripomínajú aj technické pamiatky ako Egištôlňa na Viničnej ceste, táto štôlňa dosahovala dĺžku až 1100 metrov a pochádza z 16 storočia. Egištôlňu a iné zaujímavosti z baníctva môžete objaviť ak sa vydáte po náučnom chodníku: Po stopách starého rudného baníctva. 

Architektúra a pamiatky v Pukanci

V Pukanci sa zachovalo množstvo historických pamiatok, ktoré svedčia o jeho bohatej minulosti. Medzi najvýznamnejšie patria:
Mestské hradby s farským kostolom - tento komplex predstavuje dominantu mesta a je ukážkou stredovekej gotickej architektúry v regióne. Kostol bol postavený v roku 1321 a terajšiu podobu získal v rokoch 1506 - 1510. Mestské hradby vznikli v rokoch 1569-1590 a chránili Pukanec pre nájazdami Turkov.

Historické námestie - v centre mesta sa nachádza námestie s meštianskymi domami, ktoré si zachovali svoj pôvodný vzhľad.
Banícke domy - v okolí mesta sa nachádza množstvo zachovaných baníckych domov, ktoré pripomínajú banícku minulosť Pukanca. Na námestí v meštianskom dome nájdete múzeum: Expozíciu pukanskej histórie. Nájdete tu expozíciu baníctva, vinohradníctva a remeselnej výroby. 

Pukanec je miesto, ktoré si zaslúži vašu návštevu. Toto historické banské mesto ponúka jedinečnú kombináciu kultúrneho dedičstva, prírodných krás a autentických zážitkov. Objavte bohatú históriu, remeselné tradície, jedinečnú gastronómiu a krásu okolitej prírody.

Chcem ísť do Pukanca